EN

چسب های لمینت در بسته بندی های انعطاف پذیر

چسب های لمینت در بسته بندی های انعطاف پذیر

چسب های لمینت PolFoll ترکیه ثمره بیش از 15 سال تحقیقات مستمر در زمینه چسب های لمینت در بسته بندی های انعطاف پذیر میباشد. 

امروزه مسیر زیادی در راستای برآوردن نیازهای فعلی در صنعت بسته بندی پیموده شده است. شرکت PolFoll – پول فول ، طی دهه های متمادی پیشتاز نوآوری در این صنعت بوده و اندوخته ای جهانی از تجربیات دارد. 

این مقاله با هدف آشنایی بیشتر دست اندرکاران صنعت چاپ لفاف های انعطاف پذیر با انواع چسب های لمینت گردآوری شده است.

Laminating Adhesive
Laminating Adhesive
لفاف های انعطاف پذیر:
بسته بندی های انعطاف پذیر روندی رو به رشد داشته است. چرا که جایگزین بسته بندی های انعطاف ناپذیر، شامل قوطی ها و ظروف کاغذی میشوند. چسب های مورد استفاده در لمینت های انعطاف پذیر باید بالاترین استانداردهای مرتبط با کارایی و تطبیق پذیری با نیازمندیها را برآورده سازد. امروزه بسته بندی های انعطاف پذیر در صنایع غذایی به دلیل توزیع کارآمد، محافظت کنندگی مناسب و اقتصادی بودن توسعه یافته است. بسته بندی های انعطاف پذیر در اصل فیلم های چند لایه ای هستند که با، یا بدون چسب به یکدیگر متصل یا لامینت شده اند. این لایه ها شامل الفین ها، پلی استر، فویل آلومینیوم، کاغذ، فیلم های پلیمری با پوشش آلومینیوم (متالایز) و… که به یکدیگر متصل شده اند. یکی از سیستم های لامیناسیون، استفاده از چسب های پلی اورتان Polyurethane میباشد. که باعث ایجاد انعطاف پذیری بالا، خواص مکانیکی و چسبندگی مناسب و مقاومت در برابر هوای فشرده در بسته بندی می شود. چسب های پلی اورتان PU نقش مهمی در کاربرد بسته بندی های انعطاف پذیر بازی می کنند. و به دو دسته بدون حلال Solvent free و حلالی Solvent base تقسیم میشوند. در ادامه به دامنه کاربرد چسب های لمینت پول فول ترکیه (PolFoll) خواهیم پرداخت.
چسب های لمینت با کارایی بالا: 

این سری از چسب هابرای ساخت لمینت هایی با کاربردهای زیرتولید میشوند:

 • لمینت های مخصوص شرایط بسیار دشوار و مقاوم در برابر حرارت و مواد شیمیایی.
 • لمینت هایی که قابلیت استریل مواد را در داخل بسته فراهم می سازند.
 • لمینت هایی که پایداری مکانیکی و حرارتی قابل توجهی دارند.
چسب های لمینت با کارایی بالا
چسب های لمینت با کارایی متوسط به بالا:

از کاربردهای این دسته از چسب ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لمینت های فیلم/فیلم و فیلم/آلومینیوم برای موارد کاربردی که بسته بصورت گرم پر میشود.
 • لمینت هایی که فیلم های مورد استفاده در آنها حاوی میزان بالایی از مواد افزودنی لیز کننده هستند. مانند : پلی اتیلن ها
چسب های لمینت با کارایی متوسط به بالا
چسب های لمینت با کارایی متوسط:

از کاربردهای این دسته از چسب ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لمینت هایی که در آنها از ترکیب فیلم/پلی استر متالایز و فیلم/آلومینیوم استفاده شده است .
 • لمینت هایی که با هدف نفوذ ناپذیری هوا به داخل بسته بندی ساخته میشوند.
چسب های لمینت با کارایی استاندارد:

این سری از چسب های لمینت پرمصرف ترین سری چسب های لمینت به حساب می آیند. که به سری استاندارد نیز معروف میباشند. از عمده کاربردهای این دسته از چسب ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لمینت های فیلم / فیلم شفاف یا متالایز

که نوع متریالهای آنها میتوانند شامل : BOPP , CPP , HDPE , LDPE , PET , PA , PVDC , EVA , EVOH , PVOH  باشند.

لمینت های فیلم / فیلم شفاف و فیلم / فیلم متالایز
اهمیت تاثیر چسب های لمینت بر ایمنی و سلامت مواد غذایی:

امروزه سطح آگاهی در خصوص تطابق محصولات با مقررات مربوط به سلامت مواد غذایی افزایش یافته است. مزیتی که چسب های لمینت پول فول برای بسته بندی مواد غذایی ارائه می دهند. ترکیبی است از گیرایش سریع چسب برای حصول استحکام مورد نیاز در کنار فراهم آوردن لمینتی ایمن و سالم برای مواد غذایی در مدت زمان کوتاه.

در سطح جهان بسیاری از شرکت های تولید کننده کالاهای مصرفی و سازمان های نظارتی و قانون گذار به بحث ایمنی و سلامت مواد غذایی بسیار حساس شده اند. امروزه در اکثر کشورها قوانینی تدوین شده است، که تصریح می کنند. مواد بکار رفته در بسته بندی مواد غذایی باید یک نیاز اساسی را برآورده سازند. و آن عدم انتقال هیچگونه ترکیبات خطرناک برای سلامت انسان به داخل ماده غذایی داخل بسته بندی میباشد.

مونومر های آزاد ایزوسیانات موجود در چسب پلی اورتان که بطور کامل گیرایش خود را کامل نکرده و در تماس غیر مستقیم با ماده غذایی میباشند. یکی از موارد بروز نگرانی در خصوص سلامت و ایمنی بسته بندی مواد غذایی هستند. این نگرانی برخواسته از احتمال تشکیل ترکیبات آروماتیک آمین اولیه در تماس با رطوبت ماده غذایی است. 

سلامت مواد غذایی در گرو استفاده از چسب های سالم تر:

مسئولیت تامین کننده چسب های رزین پلی اورتان آن است. که محصولاتش از نظر ترکیب بندی با فهرست مواد اولیه مجاز قابل استفاده در بسته بندی انعطاف پذیر مطابقت داشته باشد. تا آنجا که لفاف تولید شده عاری از ترکیبات مهاجرت کننده از نوع آمین باشد. یعنی میزان مهاجرتی حتی کمتر از 2ppb.  اینجاست که مسئولیت سنگین چاپخانه لفاف در جلوگیری از تقابل خطرناک مواد سرطان زا با مواد غذایی بواسطه لفافی که تولید میکند، مشهود میگردد. 

POLFOLL Laminating adhesive
POLFOLL Laminating adhesive
پدیده مهاجرت آمین های آروماتیک نوع اول از بسته بندی های انعطاف پذیر به داخل مواد غذایی:
واکنش : NCO + آب = آمین آروماتیک PAA که بطور بالقوه سرطان زا هستند. آمین های آروماتیک نوع اول (PAA) آلاینده هایی هستند که می توانند از بسته بندی انعطاف پذیر مواد غذایی مهاجرت نمایند. منشاء اصلی این ترکیبات، چسب های پلی اورتانی هستند که در فرآیند لامیناسیون فیلم های چند لایه استفاده می شوند. دی ایزوسیانات های آروماتیک باقی مانده از واکنش پلیمریزاسیون چسب، به مواد غذایی مهاجرت نموده و توسط رطوبت مواد غذایی به PAA هیدرولیز میشوند. ایزومرهای تولوئن دی آمین TDA یا متیلن دی آمین MDA ممکن است از فیلم های چند لایه لامینیت شده به داخل بسته بندی مهاجرت کنند. در مطالعه ای در این خصوص که مجله علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران منتشر کرده است بصورت تخصصی به آن پرداخته شده است.
چسب های لمینت غیر حلالی (Solvent Free) :

این سری از چسب های لمینت کمک مینماید تا محیط زیست پاک نگهداشته شود. ایمنی فرآیند لمینت افزایش یافته و چاپخانه لفاف از مزایای مالی آن بهره مند شود. ماشین آلات لمینت غیر حلالی قیمت مناسب تری دارند. انرژی کمتری مصرف کرده و فضای کمتری را اشغال میکنند. علاوه بر آن چسب های مذکور از سر و صدای ماشین به میزان قابل توجهی می کاهند. و مهمتر از همه موضوع بوی حلال و مشکلات بخارات آن در این سیستم لمینت منتفی خواهد شد.

Solvent Free Laminating Machine
Solvent Free Laminating Machine
شرکت PolFoll ترکیه محصولات غیر حلالی خود را برای کاربردها و نیازمندی های بسیار متنوعی ارائه می دهد. به عنوان مثال چسب های تک جزئی پول فول تضمین کننده نتایج بسیار عالی در خصوص لمینت کاغذ با فیلم یا فویل می باشند. محصولات دو جزئی، سری کارایی استاندارد شرکت پول فول از نظر اقتصادی به لحاظ گراماژ مصرفی مقرون به صرفه میباشد. و رسیدن به سرعت های بالا را در ماشین لمینت با کیفیت لمینت بالا مقدور میسازد. این سری از چسب های  پول فول در ماشین لمینت بخارات ایجاد نمی کند. و به هنگام تعویض رول و نظافت دستگاه اپراتور لمینت را با مشکل مواجه نمی گرداند. نسل سوم از چسب های دو جزئی غیر حلالی پول فول ، چسب های با کارایی بالا هستند. که جایگزینی بالقوه برای چسب های حلالی با کارایی بالا می باشند. این چسب ها ایده آل برای کلیه لمینت های ساخته شده با فویل آلومینیوم یا پلی استر متالایز که در آنها مواد غذایی پرشده در دمای 121 درجه استریل میشوند. و یا بسته هایی که حاوی مواد الکلی مثل دستمال های مرطوب میباشند.
مزایای چسب های غیر حلالی POLFOLL در مقایسه با دیگر چسب ها:
 • تطابق سریع با سطح مهاجرت مجاز برای حفظ ایمنی غذایی
 • دست یابی به سرعت بالای ماشین بدون ایجاد بخارات
 • مصرف پایین و عملکرد عالی در ماشین لمینت
 • پاک کردن و نظافت آسان 
 • شفافیت بالا 
Solvent Free Laminating Machine
Solvent Free Laminating Machine
چسب های لمینت حلالی (Solvent Base) :

از مزایای چسب های لمینت حلالی میتوان به طیف گسترده کاربرد، چسبندگی اولیه قوی و استحکام نهایی پیوند اشاره کرد. چسب های لمینت حلالی به داشتن پایداری، شفافیت و انعطاف پذیری بویژه در ساخت لمینت های بسیار پیچیده مشهورند. از معایب ان می توان به هزینه های مصرف بالای انرژی، مصرف بالای حلال و  انتشار مواد فرار اشاره کرد.

چسب های لمینت حلالی جهت ساخت بسته هایی که ماده غذایی در آنها استریل می شوند بی نظیر هستند. لمینت هایی که با چسب های حلالی ساخته می شوند عموما” به نگهداری در گرمخانه ای مجزا با دمای بالا و گذراندن مدت زمان طولانی نیاز دارند. در عین حال در صد جامد چسب اعمال شده در آنها پایین بوده و هزینه بسیار زیادی برای خشک کردن آنها صرف میشود.   

Solvent Base Laminating Machine
Solvent Base Laminating Machine
مزایای چسب های حلالی POLFOLL در مقایسه با دیگر چسب ها:
 • تطابق سریع با سطح مهاجرت مجاز برای حفظ ایمنی غذایی
 • چسبندگی اولیه زیاد و استحکام نهایی
 • عملکرد عالی در ماشین
 • دامنه گسترده کاربرد 
 • شفافیت بالا 
POLFOLL Solvent base adhesive
POLFOLL Solvent base adhesive
دامنه محصولات POLFOLL :

امروزه در بازار رقابتی چاپ ، چاپخانه های لفاف به لمینت هایی با ساختارهای ساده و متداول در کنار کیفیت بالا و در عین حال حافظ سلامت مواد غذایی نیاز دارند. تقاضای بالا برای بهره مندی از چسب های کارآمد در صنعت چاپ و لمینت لفاف های انعطاف پذیر، شرکت پول فول را بر آن داشت. تا بعنوان تامیین کننده چسب ها و پوشش ها در این حوزه فعالیت خود را از سال 2002 آغاز نماید. 

هم اکنون شرکت پول فول دامنه گسترده ای از محصولات خود را اعم از  انواع چسب های لمینت بدون حلال و با حلال در گرید های کارایی بالا (High performance) ، کارایی متوسط (Mid performance ) ، استاندارد (Standard) و همچنین چسب های کلدسیل پایه آب ، را با رعایت تمامی استاندارد های  ایمنی و سلامت مواد غذایی برای صنعت چاپ لفاف های انعطاف پذیر فراهم آورده است. 

شرکت پول فول با توجه به چندین دهه تجربه عملی، بعنوان شریک تجاری صنایع بسته بندی و مواد غذایی به حساب می آید. این شرکت با در اختیار داشتن واحد عظیم چاپ لفاف های انعطاف پذیر Tam Ambalaj در قلب استانبول و با بهره گیری از دستگاهای لمینت صنعتی بسیار پیشرفته همواره قادر به آزمون کلیه مواد اولیه جدید بسته بندی میباشد. و همچنین چسب ها و پوشش ها تحت شرایط صحیح و واقعی تولید، آزموده میشوند. تا در خط تولید مشتریان آن وقفه ای ایجاد نگردد. 

 اتوماسیون کاوان نماینده رسمی شرکت POLFOLL ترکیه در ایران میباشد. این شرکت با تکیه بر تجربه چندین ساله موسسین این مجموعه در صنعت چاپ و بسته بندی افتخار دارد تا در خدمت دست اندر کاران چاپ کشور عزیزمان ایران باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چسب های لمینت با واحد فروش این شرکت تماس حاصل نمایید. 

نظرات بسته شده است.